Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moje zkušenosti

15. 2. 2007

Jak jsem začínala..

Jmenuji se Zuzana, mám dva syny. Starší Matyáš je narozený v květnu 2003, mladší Šimon v únoru 2006.

Jak to bylo u staršího syna... 

Už staršího syna jsem chtěla ho balit do látkových plenek. Vzala klasické čtvercovky, doprostřed igelit a navrch nepropustné kalhotky (vše poděděné). Měla jsem jen takovéto informace o balení do plen. Bohužel syn se mi okamžitě oprudil a ani se moc nedivím. Po té co jsem mu opruzeninu vyléčila jsem neměla odvahu zkoušet to dál. Navíc byl syn velmi uplakané dítě, trpěl na prdíky min. do 5 měsíců. Vůbec jsem to nezvládala :-( V té době jsem netušila (možná ani ještě nebyly na trhu) o moderních látkových plenkách. Když začal chodit na nočník hledala jsem informace o tréninkových plenách (v té době jsem měla už dobré internetové připojení ;) ).A při té příležitosti jsem narazila na pleny od Popoliny. Byla jsem naprosto nadšená.

A jak jsem začala používat látkovky..

Odhodlala jsem se, že na druhé dítko je určitě pořídím. Pak jsem otěhotněla. Jenže! Byla jsem "rozmazlená" jednorázovkama a starší syn je hrozně živé dítě, takže byl někdy problém ho dostat i do jednorázovky. Nedokázala jsem si představit, že bych na takto živé dítě nandala min. 2 vrstvy (plenu a svrchní plenku). O skládání plenek jsem ani neuvažovala. Zaměřila jsem se na Komfort 2v1. V reálu se mi ale zdály neforemné, takže jsem nakonec polevila ze svých nároků a objednala na zkoušku i biofroté a flanelové Ultrafit.  Když se malý narodil, přiznávám, opět u mně zvítězila lenost, dávala jsem jednorázovky. Naštěstí jen než se mu zahojil pupíček a než jsem dala domácnost trochu do pořádku :-) Nakonec jsem zjistila, že flanelky a biofroťáčky, i když v nich má syn velký zadeček jsou mnohem příjemnější a měkčí než Komfort 2v1. Zanedlouho jsem zjistila, že práce s plenkami není vůbec nijak náročná a tak jsem doobjednala , tentokrát froté Ultrafit. Od té doby jsem používala téměř výhradně látkovky. Jako svrchní kalhotky jsem používala polyesterky, vlněné se mi zdály zpočátku hodně složité na údržbu, ale netrvalo dlouho a když bylo synovi cca 7týdnů rozhodla jsem se zaexperimentovat i na tomto poli. Příjemně mě překvapily! Pleny Komfort jsem používala jen na cesty, k lékaři nebo když došly zásoby. Pak jsem objednala nově se objevivší Popoliny One size a čtvercové froté pleny a samozřejmě snappi sponky. A začala zkoušet čtvercovky skládat. Do novorozeneckého skladu už se mi syn „nevešel“, takže jsem zkusila skládat na „draka“ a kupodivu to nebylo složité. Vyzkoušela jsem různé pleny, některé nové nakoupila, jiné prodala a v dnešní době používám nejraději bambusové TotsBots, zavazovací Disany, do kterých dávám froté plenku + např. vkládací plenečku z Popolinek. Svrchní kalhotky používám již jen vlněné (Disana nebo Haipa Daipa) nebo z fleecu (Tots Bots).

Moje výbavička a zkušenosti s jednotlivými druhy..

Prvotní výbava:
5 flanelek (používala jsem je ráda, u většího dítka už ale nestačily a navíc jsem objevila další druhy- takže jsou prodané)
4 biofroťáčky (stále mám)
5 komfort 2v1 vel. S (používala jsem hl. na cesty, k lékaři apod., malý mi z nich vyrostl, jsou prodané)

+ 8 froťáčků (více mi vyhovují biofroťáčky- nyní vše prodané)
+ 3 OneSize (stále mám)
+4 Koala (na noc se mi zpočátku zdály super, pak  jsme měli problém s kůžičkou. Zdá se mi, že odíraly nožičky, hodlám je prodat)
+ čtvercové froté (asi 20ks 60x60, přírodní a modré- jeden čas jsem malého balila na draka, přes 20ks 40x40cm, modré -dávala jsem pod hlavičku a přírodní- ty pužívám jako vložky do Disan apod. Jako doplněk jsou fajn, mám jich zbytečně moc)
+1 Bravo (zkoušela jsem jen na malém dítěti, naprosto nevyhovující, nevím o žádném plus. U velkého dítěte si myslím, že zas nevydrží dlouho, není moc savá)
+ 6 zavazovacích Disan (super plenka, ráda používám, hl. na doma)
+ 8 bamboozle, z toho 2 barevné (mé  nejoblíbenější)
+ 2 fluffles (používám vyjímečně, mívám suché ruce a pleny mi na ruce vadily- jakoby zadrhávaly, ovšem můj starší syn si je velmi oblíbil na hraní, miluje hebké materiály, i když jsou umělé) :-))
+ 2 Mommys Touch- kapsovky (jsou velmi elegantní, jen mi párkrát protekly, tak se je bojím používat častěji, musím vymyslet lepší způsob nacpání vložky) :-)

Svrchní kalhotky:

jako první jsem si koupila polyesterky Popowrap vel.S (používala jsem je jen zezačátku, již jsou prodané)
dokoupila 2x Popowrap vel. M a 1x vel  L (téměř jsem je nepoužívala- objevila jsem vlňáčky)
na zkoušku jsem koupila natahovací vlněné Disany 74/80 (super) a Zlatíčka M(momentálně je dávám na noc, trochu se natáhli, takže se dali používat min. 1rok. Dávala jsem je ale zřídka, většinou když mi došli ostatní)
Dokoupila jsem větší čísla Disan 2x 86/92, 1x 98/104
pak fleecové kalhotky pruhované Tots Bots
Fleecové kalhotky červené Tots Bots
vlňáčky Imse Vimse

Tento výčet byl psán přibližně, když byl synovi rok.

Používaná výbava v cca roce a půl ??

Biofroťáčky Popolini zůstaly- jako noční pleny s "vycpáním" jakoukoliv vkládačkou.
Čtvercové pleny 60x60 přírodní- když došly noční pleny, dala jsem ji složenou na čtvrtiny a zahnutou vpředu pro chlapečky a do svrchních kalhotek. Někdy zavázala vázací plenou.
Čtvercové pleny 40x40 přírodní- dávám stále jako vložky do vázaček nebo jako vycpávku do biofroťáčků.................... pokr. příště :)

vázací pleny Hemp Hour strap (sají více než Disana, ale jsou silnější, nepřilnou tak dobře jako

V synově roce a půl jsem měla zhruba tuto výb

Přebalování a praní v mé praxi..

Při přebalování plenu sundám, je-li syn pokakaný, setřu čistou částí separační pleny a dotřu navlhčeným nastříhaným Perlanem nebo navlhčeným hadříkem. Odložím na zem a pokračuji v přebalování. Pak plenu vezmu, separační plenu s perlanem hodím do záchoda. Je-li plena zašpiněná, přemáchnu jí pod tekoucí vodou (dříve když byla stolice pokaždé řídká jsem přeprala ve žlučovém mýdle) a dám do kýble s víkem v koupelně (mám z Kika nábytku odklápěcí plastový koš). Je-li plena jen počůraná, hodím jí do koše i se separační plenou- tu lze prát do roztrhání :-)

Prala jsem v Lovele, zkoušela jsem Missivu, mýdlové ořechy a mýdlový „sliz“ (vyrobeno z mýdla a sody), Frosch (zdál se mi příliš aromatický, ale pokud nenajdu něco lepšího asi ho budu zkoušet dál). Teď testuji Ulrycha. Přidávám sůl na skvrny a ocet na máchání. Dávám sušit nejraději na balkon a pak pleny skládám. Kalhotkové si připravím tak, že dám i vkládací plenku (je-li třeba) a separační plenu. Pokud chci plenu nandat, dávám vlastně už jen 2 vrstvy, připravenou kalhotkovou plenu a svrchní kalhotky. Je to naprosto jednoduché, vřele všem látkové pleny doporučuji!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Cosmetics

(Joshuaethef, 2. 8. 2021 13:33)


A world renowned online electronics retailer offering an unparalleled selection of high quality gadgets, unrivaled shopping experience, prompt delivery and exceptional customer service.
We sell thousands of products, including cell phones, RC toys, cameras and camcorders, smart wearables, LED lights, and more.
https://fas.st/lYP1FP

how to write a essay

(Lachlan, 15. 2. 2021 1:51)

Hi there, its pleasant piece of writing about media print,
we all be aware of media is a wonderful source of information.
https://www.patreon.com/posts/44363818
how to write a essay
how to write a essay